پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   16760  | تاریخ خبر : 1393/03/25  | ساعت : 09:10

گزارش/روزشمار تعطیلی و بازگشایی هنرستان میرک تبریز

نفس هنر تبريز باز شد/ زنگ "ميرك" به صدا در می آید


نصرنيوز: شش ماه پيش بود كه پايين آمدن تابلوي قديمي ترين هنرستان تبريز  اميد را از دل هنر و هنرمند گرفت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر نیوز، همين چند ماه پيش بود كه مديريت فرهنگي تبريز كهن و بزرگ به بهانه نبود و يا كمبود هنرجوي هنرهاي تجسمي حكم تعطيلي ميرك را مهر كرد و انعکاس  اعتراضات از طریق پایگاه خبری تحلیلی نصر نیوز هم تأثيري در اين تصميم نگذاشت.

21 آذرماه 1392

تابلوي هنرستان حدودا 100 ساله ميرك تبريز در مقابل چشمان هنرمندان و هنرجويان رسما پايين آورده شد و مسئولان فرهنگي علت اين كار را در عين ناباوري نوسازي تابلو اعلام كردند. اين اقدام با اعتراضات رسانه و اهالي فرهنگ و هنر شهر مواجه شد اما تصميم گرفته شده بود.

23  آذرماه 1392

مدير كل وقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربايجان شرقي طي اظهاراتي ادعا كرد كه هنرستان ميرك تعطيل نشده است: ما قصد داريم تابلوي هر دو هنرستان (ميرك و اقبال آذر)  را نوسازي كنيم و به همين علت اين دو تابلو در كنار هم قرار گرفتند تا بعد از طراحي و ساخت تابلوهاي جديد بر سر جاي خود قرار بگيرند"

اما اين سخنان در حاليست كه مدرسان هر دو هنرستان اقبال آذر و ميرك از ابراز علاقه و ثبت نام هنرجويان زيادي براي رشته هاي هنرهاي تجسمي سخن مي گويند و از طرف ديگر اظهار مي شود كه امكانات فيزيكي هنرستان اقبال آذر براي  پذيرش هنرجويان در تمام اين رشته ها كافي نيست.

24  درماه 1392

واهمه‌ها از تعطيلي هميشگي اين هنرستان همچنان ادامه دارد چرا كه اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی توانسته است تنها براي يك سال فعاليت هنرستان ميرك در ساختمان هنرستان اقبال‌آذر از آموزش و پرورش مجوز بگيرد و در واقع فعاليت دو سال گذشته اين دو هنرستان در يك ساختمان مشترك كاري غيرقانوني بوده است.

آنچه به نظر مي‌رسد فعاليت مشترك دو هنرستان ميرك و اقبال آذر در يك ساختمان به بهانه مشكل در جذب هنرجو مي‌باشد كه اين توجيه نيز نه تنها از اداره‌ی ارشاد استان به عنوان متولي اداره‌ی امور هنرستان‌ها رفع اتهام نمي‌كند، بلكه بيش از پيش ثابت مي‌كند كه يك پاي مديريت فرهنگي ما همچنان مي‌لنگد. چرا كه اين اداره‌ كل به جاي تبليغات و فعاليت موثر براي جذب هنرجو صورت مسئله را پاك كرده و گويي خود را از هرگونه دردسري خلاص مي‌كند.

12  اسفند ماه 1392

آئین برگزاری تودیع و معارفه مدیر کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد در مجتمع فرهنگی و هنری تبریز برگزار شد به سمبل اعتراض هنرجویان جوان و رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی نسبت به تعطیل شدن این هنرستان تبدیل شد.

تعدادی از هنرجویان این هنرستان با در دست گرفتن نام میرک به نوعی سمبلیک اعتراض خود را اعلام کردند و در نهایت محمد اسماعیل سعیدی نیز در میان سخنان خود گفت: مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی به این سئوال ما پاسخ دهند که هم اکنون هنرستان میرک ما کجاست؟

23  خرداد ماه 1393

تابلوي ميرك تبريز با حضور مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي و هنرجويان هنرمندان دوباره بر سر در هنرستان جاي گرفت.

مدير كل اداره ارشاد استان در اين خصوص گفت: با توجه به اینکه بازگشایی هنرستان میرک یکی از دغدغه‌های اصلی اصحاب هنر این استان و بنده بود پس از انجام پیگیری های مستمر و همچنین مساعدت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار آذربایجان‌شرقی، اقدامات لازم برای احیای آن انجام گرفت.

بنا به اظهارات علي اكبر صفي پور، زنگ بازگشايي اين هنرستان از مهرماه امسال به صدا در خواهد آمد و با انتصاب مدير جديد فعاليت خود را به نحو احسن آغاز خواهد كرد.

وي درباره چگونگي حل مشكل كمبود هنرجو كه در دوره هاي پيش يكي از اساسي ترين بهانه براي تعطيلي ميرك بود اظهار مي كند: دغدغه هنرستان ميرك از همان ابتدا يكي از اولئيت هاي اداره ارشاد بوده و از همان شروع به كار با تبليغات شهري و فضاهاي مجازي سعي در جذب هر چه بيشتر هنرجو خواهيم داشت و البته در اين زمينه از رسانه ها و اهالي مطبوعات انتظار و تقاضاي كمك و همياري داريم.

صفي پور همچنين از رايزني با چند ارگان مربوط براي باز كردن مسير دسترسي به هنرستان از خيابان اصلي خبر داد: ما تلاش مي كنيم كه تا مهرماه مسيري سهل الوصول تر براي هنرستان ايجاد كنيم و با تأمين امكانات مختلف هنردوستان تشويق به تحصيل در اين هنرستان نماييم.

حالا بالا رفتن دوباره تابلويي كه روي آن نام پر افتخار هنرستان ميرك درج شده است نفس هنر شهر تاريخ و فرهنگ و هنر را باز كرده است و اميدها براي بازيابي جايگاه هنري تبريز دوباره به دل ها بازگشته و چشم ها را بار ديگر به دست و دل مديريت فرهنگي تبريز دوخته است تا باشد كه اين هنرستان كهن كه پرورش هنرمندان ارزشمند و افتخار آفريني را در كارنامه بيش از 70 ساله‌ي خود دارد بتواند دوباره آستيني بالا بزند و بار ديگر نام تبريز و هنرمندان را تبريز را به گوش همگان برساند.

....................

گزارش از پری اشتری

.....................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است