پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   26636  | تاریخ خبر : 1393/10/17  | ساعت : 11:05

چرا با گذر چند سال، مانع تخریب خانه سالار ملی نمی شوند؟

تنها یادگار سالار ملی ، دست‌خوش سلیقه‌های مدیریتی


نصرنیوز: یکی می گوید این خانه متعلق به باقرخان است اما دیگری می گوید حتی اگر به باقر خان هم تعلق داشته باشد ارزش تاریخی ندارد .

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصرنیوز ، دعوا بر سر تنها یادگارِ سالار ملی است ، سالاری که زمانی بنا بود و بناهای زیادی را در این شهر پایه گذاشته است.

خانه سالار ملی که در محله ی قره باغلی لار تبریز واقع شده است امروز مورد بحث و بررسی های زیادی قرار گرفته و توجه ها را به خود جلب کرده است ، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز با لحنی تند و قاطع سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و شهرداری تبریز را خطاب قرار داده است و به صورت جدی خواستار توقف ساخت و ساز در اطراف این خانه ی تاریخی و جلوگیری از تخریب آن شده است.

شهروندان تبریزی و رسانه ها  نیز به دلیل علاقه مندی به تاریخ این شهر و اهمیت تاریخی آن خانه از اظهار نظر این عضو شورا استقبال کردند و شهرداری و میراث فرهنگی را به دلیل تعلل و صدور پروانه ساخت محکوم کردند اما همه در این میان از یک موضوع غافل بودند و هستند و اینکه پروانه ساخت و ساز این خانه تاریخی در سال های پیش صادر شده است و در حال حاضر مدیریت میراث فرهنگی و شهرداری تغییر کرده است و تنها  اهرم نظارتی که هم در سال های گذشته وجود داشته و هم اکنون نیز صاحب منصب هستند اعضای شورای شهر هستند ، همان هایی که در حال حاضر گرد و غبار به راه انداخته اند و همه را محکوم می دانند.

زمین این خانه ی تاریخی که مساحتی بسیار بزرگ داشت در دوران شورای سوم  توسط یکی از شرکت های ساختمانی مطرح شهر خریداری شده و به هفت قطعه تقسیم شده بود و جالب این جاست که مجوز ساخت آن در همان زمان صادر شده است.

اگر بخواهیم اهمیت تاریخی این بنا را بررسی کنیم متوجه می شویم که این بنا از سویی به خیابان امام و از سویی دیگر به قره باغ‌لی لار می رسید که در طول سال های گذشته قطعه قطعه شده و ساختمان های اطراف اضافه شده اند.

یک شرکت ساختمانی زمین این خانه بزرگ و قدیمی را به 7 قطعه تقسیم کرده و ساخت و ساز انجام داد. حسن این خانه این بود که بر خلاف سایر خانه های قدیمی، دور تا دور این این خانه باغ بود و عمارت مذکور در وسط باغ قرار داشت.

یکی از محققان حوزه تاریخ در این باره می گوید: دو ساختمان قدیمی در این خانه بزرگ وجود داشت که یکی که قدیمی تر بوده توسط قوای روس با دینامیت تخریب شده است.

کریم میمنت نژاد ادامه می دهد:  پیرامون این دو ساختمان باغ بوده و ساختمان در وسط آن قرار داشته است و به دلیل اینکه خانه های تاریخی تبریز کمتر این شرایط را داشته اند بیشتر مورد توجه بوده است. حسن این خانه این بود که بر خلاف سایر خانه های قدیمی، دور تا دور این این خانه باغ بود و عمارت مذکور در وسط باغ قرار داشت.

میمنت نژاد  ساختمان فعلی را  اصالتاً به «حاج رضا طوبی» واقف و بانی قبرستان «طوبائیه» متعلق می داند و می گوید که حاج رضا طوبی با  باقرخان رابطه فامیلی و دوستی نزدیک داشت.

وی یاد آور می شود : روس ها پس از ورود به تبریز خانه های سران مشروطه اعم از ستارخان، باقرخان و ... را تخریب کرده اند و سالار ملی پس از تخریب خانه اش در این مکان سکونت می کند و دلیل نسبت دادن این خانه به سالار ملی همین موضوع است.

وی ادامه می دهد : قدمت ساخت این خانه به اواخر دوران قاجاریه یا اوایل پهلوی بر می گردد ، یعنی حدود سال 1300  و از این جهت و همچنین با توجه به معماری خاصش می تواند ارزش ثبت و مرمت و نگهداری داشته باشد.

این محقق حوزه ی تاریخ همچنین نامگذاری این کوچه را که « سالار » نام دارد به دلیل احترام به سالار ملی دانسته و می گوید که این موضوع اهمیت سالار ملی برای تبریزیان را نشان می دهد.

او خاطر نشان می کند: مهم نیست که باقرخان در این خانه زندگی کرده است یا نه مهم  این است که این خانه تاریخی یکی از سرمایه های گرانقدر فرهنگی و تاریخی ماست و باید حفظ شود ، کما اینکه شخص «حاج رضا طوبی» هم شخصیت بزرگ و اثر گذاری در دوران مشروطه است.

اما یکی از نمایندگان مجلس هم میراث فرهنگی استان را محکوم کرده و تعلل مدیریت این سازمان در این مورد انتقاد کرده است.

میرهادی قره سید رومیانی با انتقاد از تعلل میراث فرهنگی در این خصوص می گوید : من در تماسی تلفنی با آقای حق پرست این مورد را متذکر شدم و خواستار اقدام فوری در خصوص حفظ و بازسازی خانه تاریخی باقرخان شدم.

قابل ذکر است اخیراً شهرداری منطقه 8 تبریز، با صدور پروانه ساخت برای خانه تاریخی باقرخان، مقدمات تخریب این عمارت تاریخی را فراهم کرده است. این عمل موجب واکنش گسترده ای از سوی مردم در شبکه های اجتماعی شده است.

همان عضو  شورا در گفت و گویی اظهار کرده است که : ما در شورای سوم برای تملک و بازسازی این اثر تاریخی مصوبه یک میلیارد تومانی داشتیم، اما مصوبه شورا اجرا نشده که هیچ، حالا حکم تخریب این اثر هم صادر شده است!

این عضو شورای کلانشهر تبریز با انتقاد شدید از سازمان میراث فرهنگی، گفت: من تا حالا متوجه چرایی تعلل مسئولین این سازمان در عمل به وظایف‌شان نشده ام. خانه های تاریخی و آثار بسیار گران بهایی هنوز در تبریز هستند که ثبت ملی نشده اند و هر روز سایه تهدید بر سرشان سنگینی می کند.

اگر قضیه را در چارچوب قانون نیز بررسی کنیم در این میان نمی توانیم سازمان میراث فرهنگی استان را محکوم کنیم. چرا که شهرداری بر اساس قانون مصوب میراث فرهنگی که به شهرداری ها نیز ابلاغ شده است شهرداری ها باید قبل از صدور پروانه ساخت و ساز در بافت تاریخی شهر و در  صورتی که بنا ظاهری تاریخی داشته باشد موظف به استعلام از میراث فرهنگی است در صورتی که شهرداری در آن زمان هیچ گونه استعلامی از میراث فرهنگی انجام نداده است ، در ثانی اگر می خواهیم این اتفاق را محکوم کنیم باید از مدیریت وقت میراث فرهنگی که در آن زمان عکس العملی نداشته است انتقاد کنیم نه مدیری که به تازگی در راس قرار گرفته است.

البته این مهم مانع ورود جدی میراث فرهنگی استان جهت حفظ بنای تاریخی نیست بلکه در راستای عمل به وظایف ذاتی آن سازمان تمام توان باید به کار گرفته شود تا زمینه حفظ این بنا فراهم گردد.

موضوع دیگر اینکه آن دسته از منتقدان که در دوران شورای سوم هم نماینده این مردم بودند ، با وجود اینکه از این موضع آگاه بودند چرا در طول این سال ها سکوت اختیار کردند و حرفی نزدند؟

و حال چه شده که از نو این موضوع را پیش می کشند؟

گزارش از ندا فرشباف

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

عالی بود؛ به هر حال این خانه باید حفظ و مرمت شود. شهرداری و میراث فرهنگی مسئول مستقیم این قضیه هستند. مبادا قصوری صورت پذیرد.
12:15:46 1393/10/17
محمد
  
درد ناکارامدی میراث فرهنگی در همه شهرها ی استان قصه مشترکی است.. افسوس..
17:57:49 1393/10/19
حسنی-میانه
  
بنام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست: منهم با شما موافقم.انتصابهابر ااس...
19:46:12 1393/10/19
امیر علی
  
باسلام منزل پدری ما که اکنون نیز دایر است همجوار با این ملک است . در حدود سال 1370 این ملک که در دست نتیجه حاج رضا طوبی (خیرو سرمایه دار قدیمی تبریز)بود و هر از چند گاهی از آلمان می آمد و قطعه زمین هایی را در در تبریز می فروخت و ازساکنین این ملک اجاره های خود را هم می گرفت و طی مدت اقامت نیز هماجا سکونت داشت ؛ به یک فرد سرمایه دار دیگر فروخت در همان زمانها دانشجویان معماری و هنرجویان برای بازدید از این ملک رفت و آمد داشتند خریدار جدید از بیم اینکه مبادا این ملک بدست میراث فرهنگی بیافتد اقدام به آتش زدن قسمتهای زیادی از این خانه قدیمی و حیاط عالمه خانم ( نوه دختری حاج رضا طوبی) کرد.
09:25:59 1395/12/26
حمید ملزوماتی خیابانی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است