پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   10347  | تاریخ خبر : 1392/09/21  | ساعت : 07:47

صبح روز گذشته اتفاق افتاد/

تعطيلي رسمي قديمي ترين هنرستان تبريز/ تابلوي هنرستان ميرك پايين آمد


نصر نيوز: صبح روز گذشته، وقتي كه هنرجويان هنرستان اقبال آذر تبريز در حال امتحان دادن بودند، در عين ناباوري اساتيد و هنرآموزان، تابلوي هنرستان ميرك از سر در ساختمان پايين آورده شد و در كنار تابلوي هنرستان اقبال آذر جاي گرفت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر نيوز، به راستي كه تبريز شهر اولين هاست. حالا اين اولين در جهت مثبت است يا منفي مهم نيست مهم اين است كه اولين باشد. تبريز با مردم و مسئولاني كه همواره به پيشينه ديرينه فرهنگي وهنري شهرشان مي بالند و هميشه به همين سند تاريخي استناد مي كنند حالا به روزي افتاده است كه قديمي ترين هنرستانش تعطيل مي شود و صدايي از كسي در نمي آيد كه هيچ، تازه نام هاي عجيب و غريبي چون احياي دوباره، فعاليت متمركز و ...بر روي اين تعطيلي نهاده مي شود.

حدود سه سال پيش بود كه خبر تعطيلي هنرستان ميرك آه از نهاد خيلي ها برآورد و اعتراض هاي زيادي را برانگيخت اما در آن برهه از زمان مسئولان با عناوين مختلف از اين اقدام دفاع كردند.

در روز 25 آبان سال 1389 معاون فرهنگي و هنري وقت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي تعطيلي هنرستان ميرك را تكذيب كرد و گفت: هنرستان تاريخي هنرهاي زيباي ميرك تبريز به شيوه متمركز فعاليت مي‌كند.

محمد دادي در آن تاريخ اظهار داشته بود: اين هنرستان به صورت مديريت واحد در يك فضاي مشترك با هنرستان هنرهاي زيباي اقبال‌آذر تبريز به شيوه متمركز اداره شده و شايعاتي كه در خصوص تعطيلي اين هنرستان از برخي رسانه‌ها مطرح شده،‌ درست نبوده و كذب محض است.

اين واقعه مثل بسياري وقايع ناگوار ديگر تا مدتي در سكوت خبري فرو رفت تا اينكه در روز 4 تير 1392، خبري از طرف مدیرکل دفتر آموزش وتوسعه فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بازگشايي هنرستان ميرك در رسانه ها منتشر شد و شايد كورسوي اميدي در دل اهالي فرهنگ و هنر تبريز روشن شد.

رمضانعلي خليلي با بيان شعارهاي هميشگي مسئولانه درباره نقش هنرستان ها در بسط و گسترش هنر متعالي در جامعه به مشكلات اساتيد و هنرجويان هنرستان ميرك گوش فرا داد و مقرر شد تا هنرستان میرک در سال تحصیلی 93-92 از مهرماه سال جاری با برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی جدید بازگشایی شود و امروز 20 آذرماه 1392 نه تنها اين هنرستان احيا و بازگشايي نشده است بلكه تابلوي اين هنرستان از سر در ساختمان قديمي آن پايين آورده شد و هر كه شاهد اين ماجرا بود با غمي بزرگ در دل فاتحه اي خواند. براي اين سند تاريخي فرهنگي كهن كه در طول تاريخ همواره خاستگاه استعدادها و هنرنمايي هاي بسياري از اهل هنر تبريز بوده است.

يكي از هنرجويان قديمي هنرستان ميرك كه هم اكنون خود از اساتيد هنرستان اقبال آذر تبريز است در خصوص ادعاي تلفيق اين دو هنرستان مي گويد: "هيچ گونه فعاليت متمركز با هنرستان اقبال آذر اتفاق نيفتاده است و در حال حاضر در هنرستان اقبال آذر تنها رشته موسيقی، تئاتر و سينما در حال تدريس است و در واقع هيچ يك از رشته هاي هنر تجسمي در اين هنرستان تدريس نمي شود به غير از اينكه امسال تنها 4 نفر در رشته گرافيك ثبت نام كرده اند. "

اين مدرس كه علاقه اي به فاش شدن نامش ندارد مي افزايد: "تا آنجايي كه من اطلاع دارم دفتر توسعه وزارت ارشاد اسلامي كشور كه وظيفه رسيدگي به امور هنرستان ها را نيز بر عهده دارد چند بار مدير كل فرهنگ و ارشاد آذربايجان شرقي را براي ارائه پاره اي توضيحات در خصوص تعطيلي هنرستان ميرك به تهران احضار كرده اند ولي ايشان سرباز زده اند."

به راستي مدير كل ارشاد فعلي استان  ، چرا در آستانه خداحافظي اش با كرسي مديريت ارشاد به فكر پايين آوردن تابلوي قديمي ترين هنرستان شهر تبريز افتاده است. چرا با وجود وعده هاي مختلف در خصوص بازگشايي اين هنرستان اقدامي اين چنين در جهت خداحافظي هميشگي اهل هنر با اين خاستگاه هنري انجام داده است؟ به جاي گذاشتن خاطره خوش از آخرين روزهاي مديريت خويش چرا با چنين عملكردي نام خود را در فهرست مخربان تاريخ فرهنگي شهر ثبت مي كند؟ آيا تخليه ساختمان هنرستان ميرك نفعي به حال اين مدير كل در آستانه تغيير دارد؟

بهراد خدايي از مدرسان هنرستان ميرك در خصوص تعطيلي رسمي اين هنرستان مي گويد: " شايد به لحاظ اداري تلفيق دو هنرستان با هم منطقي به نظر بيايد اما وقتي از بعد فرهنگي به موضوع نگاه مي كنيم، تعطيلي يك هنرستان با سابقه ي تاريخي نزديك به صد سال كه پرورش دهنده ي بيش از نيمي از هنرمندان شهر تبريز است يك مشكل بسيار بزرگ به معضلات فرهنگي حال حاضر ما اضافه مي كند. با از كار افتادن هنرستان ميرك ما ديگري سندي قابل ارائه از پيشينه هنري تبريز نخواهيم داشت. قدر مسلم همه چيز را نمي شود با محك منطق و اقتصاد سنجيد و به بهانه اينكه ثبت نام كنندگان اين هنرستان محدود هستند، آن را تعطيل يا حتي با هنرستاني ديگر تلفيق كرد. ما به عنوان عضوي از جامعه هنري شهر تبريز نبايد اجازه بدهيم هنرستان ميرك به تعطيلي رسمي بكشد، در غير اينصورت بايد به فكر سنگ قبري براي فرهنگ و هنر شهر باشيم."

با اينكه هنوز كد هنرستان ميرك از طرف وزارت ارشاد كشور لغو نشده است اما واهمه ها از تعطيلي هميشگي اين هنرستان همچنان ادامه دارد.

ديروز هنرستان كوثر به منزل شخصي تبديل مي شود، امروز هنرستان ميرك رسما تعطيل مي شود و فردا خدا مي داند... اگر تغييرات مديريتي استان به موقع اتفاق افتاده بود شايد امروز بحث ما نه بر سر بديهيات كه بر سر برنامه ريزي براي آينده اي بهتر براي فرهنگ و هنر بود. امروز برهه اي از زمان است كه بسترهاي هنري بايد بيشتر از پيش بر زمين فرهنگي شهر گسترده شوند و به نظر مي آيد در حال حاضر جدل بر سر ساده ترين حقيقت، يعني لزوم فعاليت موثر هنرستان ميرك، بيشتر خنده آور باشد تا غم انگيز.اما چه مي شود كرد كه در اين شهر همواره از زمين به آسمان مي بارد.

................................

گزارش از پري اشتري

..............................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (16)

چرا عوامل محترم نصرنیوز فقط دوست دارند حاشیه سازی نمایند ای کاش کمی در نوشتن مطالب انصاف هم داشته باشیم آیا مدیرکل محترم ارشاد استان هیچ گونه عملکرد مثبتی ندارد؟
08:49:20 1392/09/21
مختاری
  

خدائيش نداشته !
09:23:12 1392/09/21
احسان
  
دوست عزیز اقای یا خانم مختاری می تونید سه تا از اون موراد مثبت رو نام ببرید ؟
11:39:11 1392/09/21
یوسف
  
ندارند جناب مختاری به خدا ندارند...
12:11:43 1392/09/21
رحیم
  
آفرین به خانم اشتری.
10:28:25 1392/09/21
ق.
  
جناب مختاری اگر داشته لطفا ما رو هم در جریان بذارید تا دعای خیر ما بدرقه راهشون باشه!
10:57:24 1392/09/21
بابک
  
طفلی میرک که بین نابخردی مسئولان و آرتیست بازی شبهه خبرنگاران، در احتزار است.....
11:44:21 1392/09/21
شکوهی
  
تو رو خدا همه نظرات را بزارین
14:15:34 1392/09/21
کریم
  
هزاران آفرین به خانم اشتری و نصر نیوز
14:34:15 1392/09/21
غلام
  
اگه تغییرات مدیریتی زود اتفاق بیفتن شاهد این همه اتفاق ناگوار فرهنگی نخواهیم بود ؟
16:54:15 1392/09/21
یک هنرمند
  
مدیر کل فرهنگی ترین اداره باشی و این همه محبوب در بین اصحاب هنر و فرهنگ . واقعا محشره
16:57:54 1392/09/21
محمد امین
  
لطفا برید دنبال سوژ ه های خوب این چه9 سوژهای که معلوم نیست چرا نویسنده خودش توش گیر کرده
18:01:12 1392/09/21
محمدی
  
برکاننا نصرنیوز | این مدیر محترم کی تشریف می بره پس؟
19:34:44 1392/09/21
محمد
  
انشاا... مدیر کل زود استعفا بدن زود برن تا هم ایشان از دست شماراحت بشن هم شما از دست ایشان دیگه بسه ایشان جیزیی نمیگن مراعات کنین اینقدر ضعیف کشی نکنین از روز قیامت بترسین.
20:35:48 1392/09/21
کسرا
  
دبیرستان نمونه دولتی طالقانی که یادتونه چقدر قدمت داشت!!! الان ببینید چی شده؟!!! این هنرستان رو هم تابستون ببینید چی خواهند کرد؟؟؟؟ لطفا از حال روز دبیرستان طالقانی خبری بگذارید هنوز که هنوزه داغدارخاطرات نوجوانی خود درآن محل مقدس تاریخی هستیم
11:11:01 1392/09/22
mahdi
  
از سال 85 وقتي مديريت هنرستان ميرك تغيير يافت و سياست و مديريت سليقه اي بر آن حاكم شد فاتحه هنرستان را خواندند و هر روز بدتر از ديروز شد
10:21:22 1392/09/23
برادران
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است